کمبود فضای ذخیره آب‌های آلوده در فوکوشیما معضل جدید تپکو — کانون کرمان

10آگوست - توسط قاسمی - 0 - در اخبار

اپراتور نیروگاه فوکوشیما اعلام کرد ظرف سه سال آینده دیگر فضای کافی برای ذخیره آب آلوده به رادیواکتیو نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه فاکس نیوز، شرکت نیروی برق توکیو (تپکو) که اپراتور نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی به شمار می‌آید، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تا سه سال آینده مخزن‌های ذخیره آب آلوده به مواد رادیواکتیو دیگر فضای کافی نخواهند داشت. از این رو، نگرانی‌ها درباره اینکه چه اتفاقی برای این آب‌ها روی خواهد داد وپیامدهای آن چه خواهد بود، افزایش یافته است.

وقوع زلزله سال 2011 در مناطق شمال شرق ژاپن منجر به وقوع حادثه‌ای مهیب در سه واحد نیروگاه فوکوشیما شد که هر سه راکتور را متاثر کرد. این اتفاق در نهایت سبب شد تا آب آلوده به رادیواکتیو از راکتورها نشت کند و وارد آب‌های زیرزمینی در محدوده نیروگاه شود. این آب‌های آلوده در حال استخراج هستند اما سطح تشعشعات هنوز بالاست و خارج کردن آنها کار خطرناکی به شمار می‌آید. این آب‌ها در هزار مخزن ذخیره می‌شود که هر کدام ظرفیتی حدود یک میلیون تن آب را دارا هستند.

تپکو همچنین اعلام کرده است که مخزن‌های بیشتری می‌سازد اما تنها می‌تواند 1.37 میلیون تن دیگر را ذخیره کند، حجمی که تا تابستان سال 2022 تکمیل خواهد شد.

باوجود گذشت 9 سال از این حادثه که دومین فاجعه هسته‌ای دنیا پس از چروبیل محسوب می‌شود مقامات هنوز نتوانسته‌اند به یک جمع‌بندی دقیق درباره اینکه چه کاری باید انجام دهند، دست یابند. یک هیئت دولتی پنج گزینه را مطرح کرده است؛ ازجمله انتقال کنترل شده آب آلوده به اقیانوس آرام که به گفته کارشناسان هسته‌ای شامل اعضای آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، تنها گزینه واقعی‌ به شمار می‌آید. اما ماهی‌گیران و ساکنان محلی به شدت با این پیشنهاد مخالفند و می‌گویند که این کار منجر به مرگ ماهی‌گیری و کشاورزی در منطقه فوکوشیما می‌شود.

تپکو اعلام کرده است که قصد دارد تا پایان سال میلادی (جاری) از مخزن های بیشتری استفاده کند اما درباره این که بعد از آن چه کاری باید بکند، برنامه‌ای ندارد. سخنگوی این شرکت ابراز امیدواری کرد که دولت بتواند به زودی به‌طور علنی درباره این موضوع صحبت کند.

این آب‌های آلوده که در این نیروگاه تولید شده است همچنین پس از استخراج برای پاکسازی از تریتیوم تصفیه می‌شوند اما پاکسازی از تریتیوم کاری دشوار است.

گزینه های احتمالی دیگر برای از بین بردن آب‌های آلوده، از جمله ایجاد مخزن‌های ذخیره بسیار بزرگ، رقیق کردن و جاری کردن این آب ها به دریا، به زیر زمین و یا در هوا، مد نظر قرار گرفته است.

علاوه‌براین، شرکت تپکو در ماه آوریل اعلام کرد که کار روند برداشتن اولین 566 واحد سوختی در استخر واحد سوم نیروگاه آغاز شده است، روندی که سه سال زمان خواهد برد. کار دو راکتور دیگر نیز نیز پس از آن، شرع خواهد شد. برآورده شده است که این روند نزدیک به یک دهه زمان ببرد. دولت ژاپن در فوریه 2017 شمار تلفات مرتبط با این فاجعه را که از نظر پیچیدگی در مقام نخست فجایع هسته‌ای دنیا قرار دارد، دو هزار و 129 نفر اعلام کرده که به‌طور مستقیم یا در اثر استرس ناشی از حادثه، خودکشی و اختلال در درمان‌های پزشکی جان خود را از دست داده‌اند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *