توییت ظریف در سالگرد بمباران اتمی هیروشیما — کانون کرمان

6آگوست - توسط قاسمی - 0 - در اخبار

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا، در توییتی نوشت که ایالات متحده حال نیز با استفاده از تروریسم اقتصادی، توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهان را نقص کرده است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی با اشاره به بمباران اتمی هیروشیما نوشت: 74 پس از اینکه آمریکا به اولین و تنها کشوری تبدیل شد که از سلاح هسته‌ای بر روی شهری استفاده کرد که بالاترین تلفات را برجای گذاشت، این کشور همچنان شهروندان غیرنظامی را هدف قرار می‌دهد. آمریکا با استفاده از تروریسم اقتصادی، یک توافق هسته‌ای تاریخی را نقض کرده و هر آنکس که به این توافق پایبند باشد را مجازات می‌کند.

به گزارش ایسنا، در زمان بمباران اتمی هیروشیما، حدود 350 هزار غیرنظامی و کادر نظامی در این شهر زندگی می‌کردند. بمب‌افکن آمریکایی B-29 بمب اتمی معروف به پسر کوچک (little Boy) را در 6 اوت 1945 در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم به روی این شهر انداخت. در اثر اصابت این بمب اتم به هیروشیما – که قدرتش برابر با 16 هزار تن از مواد منفجره متعارف بود- هزاران نفر در لحظه جان باختند و باور می‌رود تا دسامبر 1945 حدود 140هزار نفر در هیروشیما در نتیجه تشعشعات شدید و دیگر عواقب فوری این انفجار مانند آتش‌سوزی دار فانی را وداع گفته‌اند.

در اثر این انفجار همچنین بیش از 90 درصد ساختمان‌های این شهر نابود یا غیرقابل بازسازی شدند و تقریبا همه افرادی که در یک چهارم مایلی نقطه انفجار بودند، به هلاک رسیدند. تنها تعداد کمی از ساختمان‌های بتنی و سنگی سرپا باقی ماندند.

پس از انفجار اولیه، فشار هوا در کانون این انفجار به سرعت سقوط کرد که باعث شکل‌گیری باد معکوس قوی شد. حدود نیم ساعت پس از این انفجار باران رادیواکتیو سیاه شروع به بارش کرد. بازماندگان تشنه، از این باران آلوده نوشیدند.

طبق سرشماری رسمی 2015 از سوی دولت ژاپن، حدود 187 هزار نفر به عنوان بازماندگانی که در سال گذشته زنده بودند، طبقه‌بندی شدند.

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *