توافق اپوزیسیون و نظامیان سودان درباره مراحل دوره گذار/ مذاکرات تکمیلی فردا برگزار می‌شود — کانون کرمان

12جولای - توسط قاسمی - 0 - در اخبار

فرستاده اتحادیه آفریقا به سودان (میانجی‌گر آفریقایی) اعلام کرد، میان گروه‌های آزادی و تغییر و شورای نظامی انتقالی سودان درباره سند سیاسی مربوط به تمامی هیئت‌های مرحله انتقالی توافق کاملی ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری اسکای نیوز، محمد حسن لبات، فرستاده اتحادیه آفریقا به سودان صبح امروز (جمعه) اعلام کرد: گروه‌های آزادی و تغییر و شورای نظامی به تواف کاملی درباره سند سیاسی مربوط به تمام مراحل دوره انتقالی رسیدند. 

وی گفت، دو طرف بحران از شب گذشته تا ساعات اولیه صبح امروز هشت ساعت دیدار داشتند و دور سوم مذاکرات آنها به توافقی کامل درباره سند سیاسی در زمینه وضعیت هیئت‌های مرحله انتقالی ختم شد. 

میانجی‌گر آفریقایی افزود: روز شنبه نشست دومی برای تکمیل رایزنی میان گروه‌های آزادی و تغییر و شورای نظامی انتقالی سودان و امضای سند توافق سیاسی برگزار خواهد شد.

وی در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد که رایزنی شب گذشته در فضایی برادرانه، سازنده و مسؤولانه انجام شد.

لبات پیشتر تاکید کرده بود که ارائه سند نهایی توافق دو طرف تا چند روز آینده به تاخیر می‌افتد و امضای رسمی این سند به دلایل فنی فعلاً متوقف شده است.

بارزترین نکات این توافق، تشکیل یک دولت تکنوکرات ملی، تقسیم قدرت طی مرحله گذار قبل از انتخابات، تشکیل شورای حاکمیتی برای سه سال، به تعویق انداختن انتخابات شورای قانونگذاری به بعد از تشکیل دولت مدنی و همچنین انجام تحقیقات شفاف در خصوص حوادث خونین در این کشور است.

در همین راستا، شورای نظامی شودان خواستار همبستگی به منظور موفقیت توافق با مخالفان شده است.

ارتش سودان به دنبال تظاهرات مردمی ملت این کشور علیه نظام حاکم ۱۱ آوریل با انجام یک کودتای نظامی عمر البشیر را از منصب ریاست جمهوری سودان خلع کرد و به دنبال آن شورای نظامی انتقالی سکان هدایت این کشور را به دست گرفت، با این وجود اعتراضات مردمی ملت سودان متوقف نشد و خواستار تشکیل یک دولت غیرنظامی شدند.

از سوی دیگر، بکا هاوستو، وزیر خارجه فنلاند که در حال حاضر در خارطوم به سر می‌برد، تاکید کرد، اتحادیه اروپا از سودان به خاطر دستیابی به توافقی که باعث برقراری ثبات شود، از خشونت ممانعت کند و منجر به تشکیل دولت شود، حمایت می‌کند.

وی اعلام کرد که دوشنبه آینده گزارشی را در این خصوص به وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بلژیک ارائه خواهد داد.

هاوستو در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود که عصر جمعه گذشته در مقر اتحادیه اروپا در خارطوم برگزار شد وعده داد که با آمریکا درخصوص وضعیت اقتصادی سودان و همچنین با عربستان، امارات و مصر به نسبت نقششان در منطقه رایزنی خواهد کرد.

وزیر خارجه فنلاند گفت: در سودان با رئیس شورای نظامی انتقالی سودان، نمایندگان گروه‌های آزادی و تغییر و جامعه مدنی دیدار و رایزنی‌هایی داشتم.

وی تاکید کرد که در چارچوب سفر منطقه‌ای سودان را به مقصد قاهره ترک می‌کند. او قرار است به عربستان و امارات نیز سفر کند.

این در حالی است که گروه‌های آزادی و تغییر امروز از قصد خود برای برگزاری تظاهرات‌هایی در روز شنبه تحت عنوان “عدالت اولا” به مناسبت گذشت چهل روز از حمله به معترضان در مقابل فرماندهی ارتش سودان در خارطوم خبر داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *